Triinu-Liis Tarros 140

triinu-liis tarros
Üliõpilane

Loodan, et elu Setomaal püsiks jätkusuutlikuna ja elutervena.

Minu nimi on Triinu-Liis Tarros, olen 19-aastane ja elan Setomaal. Mulle meeldib sport, tants, muusika – kultuur üleüldiselt. Ma sündisin 2002. aastal 24. veebruaril Võru haiglas. Samal kuupäeval on ka Eesti Vabariigi sünnipäev, mistõttu on minu sünnipäeva tähistamine igal aastal väga pidulik olnud.

Väiksena käisin Obinitsa lasteaias. Sellest hoonest on tänaseks saanud täies jõus töötav Obinitsa puhkemaja. Antud hoone sai sellel aastal “Kauneima aia tiitli” Setomaa piirkonnas, millega ka mina päri olen, sest põnevate lahenduste ja ilusa teostusega on nõukogudeaegse hoone koledused suudetud tagataustale peita.

7-aastaselt läksin tolleaegse nimetusega Meremäe-Obinitsa põhikooli, mis vahetus mõne aastaga Meremäe põhikooliks ja tänaseks lihtsalt Meremäe kooliks. Õpingud Meremäe koolis olid meeldejäävad ning kvaliteetne haridus sai omandatud, viimast fakti toetavad olümpiaadidest ja erinevatest teistest võistlustest osavõtt, kus olen pääsenud tulemuste põhjal esikümnesse. Osa sai võetud Hele Verrevi juhendamisel näiteringist, teha palju sporti, mille tulemusena sain üksikaladega spordivõistlustel häid kohti. Suur soov oli ka võistkonnaaladest osa võtta, aga vähese õpilaste arvu tõttu ei olnud see paratamatult võimalik. Soovin, et tulevikus laste arv väikestes piirkondades ja koolides suureneks, et laste eneseteostusvõimalused ei oleks piiratud. Kindlasti jään meenutama ka õpetaja Sigre Andersoni eestvedamisel tehtud minifirmasid ja majandusmaailmaga tutvumist ja praktiseerimist. Hea põhi ärimaailmas annab edasi minnes võimaluse edukamalt tegeleda majanduskallakuga koolides. Lõpetasin põhikooli kiitusega ning asusin edasi Võru Gümnaasiumisse.

Valisin gümnaasiumi väljaspool Setomaad, kuna valitud gümnaasium võimaldas mul selle suunaga spetsiifilisemalt tegeleda, mis mulle tollel perioodil enim huvi pakkus. Selleks oli loodus ja keskkond. Olen suur looduse armastaja, meeldib käia metsades, soodes ja teistes looduslikes keskkondades jalutamas.

Setomaal on hea valik erinevaid looduslikke vaatamisväärsusi ning matkaradu, mida soovitan kõigil huvilistel külastada. Üritan igapäevaselt olla võimalikult keskkonnasõbralik, nii et see minu elu liiga piirama ei hakkaks, nt kasutan söögi valmistamiseks maksimaalselt isekasvatatud toiduaineid ning poest kohe kindlasti ei osta kilekotte. Mulle on oluline see lopsakas ja mitmekesine keskkond, kus me inimesed põhimõtteliselt parasiitidena elame ja maailma rüüstame. Tahan, et tulevikus lastelastelgi oleks siin puhas ja hea elada.

Gümnaasiumi jooksul sai kõvasti arenetud ning õppida iseseisvamalt elama. Lisaks sellel perioodil valiti mind Setomaal nuursootskaks. Aasta oli siis 2019, kui minu talu hoovis, Karo talus, toimus latsipäiv ja mind saatuse kombel Nuursootskaks valiti. Järgnev aasta oli täiesti pöörane ning hullult huvitav ja hariv. Sain lähemalt tuttavamaks poliitilise maastikuga, tutvuda uute andekate ja põnevate inimestega, käia erinevatel kultuuriüritustel ning ise omaltpoolt midagi teiste heaks teha. Korraldasin mõningaid üritusi noortele, nagu näiteks talvine matk mööda Setomaa tippe, vaniku õpituba ja fotograafia õpitoad. Kõik see korraldamine oli väga õpetlik. Kõige meeldejäävam sündmus oli minu jaoks presidendi vastuvõtt Ugala teatris Eesti Vabariigi sünnipäeva puhul. Nagu eelnevalt mainisin on iga aasta olnud minu sünnipäeva pidamine eriline, ja tol aastal oli see seda kõige enam. Polnud kunagi enda ümber nii palju kuulsaid inimesi ega meediat näinud, kui just sellel suurüritusel, see oli hirmutav, aga kohati ka väga intrigeeriv. Arvan, et jään nuursootska kogemusest oma lastele ja ka lastelastele rääkima. Loodan, et selline traditsioon nagu ülemsootskade, nuursootskade valimine jääb püsima, sest läbi selle ameti on võimalik näha ja kogeda nii mõndagi erilist. Samuti ei ole riiki ilma juhita, mis on oluline samm meie ühise Setomaa nimel.

Nüüd täna õpin ma siin Viljandi Kultuuriakadeemias kultuurikorraldust, lootuses, et tegin enda jaoks õige valiku. Loodan, et ka teie, lugejad, teete õiged valikud, mil praegu on toimumas omavalitsuse valimised, et elu Setomaal püsiks jätkusuutlikuna ja elutervena.