Kultuurielu Setomaal muutub üha sündmusterohkemaks

Kultuurielu on alati muutustes ja kujunemisjärgus, nii ka Setomaal. Sündmusi korraldab Setomaal lisaks omavalitsusele suur hulk mittetulundusühinguid, ettevõtteid ja aktiivseid eestvedajaid.

Setomaa vald on ühinemise järel püüdnud leida parimad lahenduse kultuurielu vedamiseks. Nii koondati Setomaa Kultuurikeskuse alla Obinitsa, Lüübnitsa ja Värska ning Obinitsa külakeskusesse loodi kultuurikorraldaja ametikoht. Sündmuste korraldamisse on kaasatud ka valla teeninduspunktide töötajaid.

Setomaa vald on setode, eestlaste ja vene rahvusest kodanike vald. Setomaa kultuurielu on sündmusterohke, sest siin peetakse oluliseks ka vana kalendri pühi – talsipühad, aastavahetus, maaslenitsa, lihavõtted, jaanipäev jne. Toimub sündmusi, mis on seotud seto kultuuriga, eesti rahvuspühadega ja mõeldes vene rahvusest elanikele.

Vallas toimuvad suursündmused – Satserinna sõirapäev, Seto Folk, Treski jaanituli, Ostrova festival, Seto Kuningriigipäev, Seto Külävüü Kostipäev, sibula- ja kalalaat annavad võimaluse tulu teenimiseks ka erinevatele ettevõtetele, näiteks kas heli- ja valgustehnika pakkumiste või ka kauplemisvõimaluste kaudu.

Setomaa vallas on tõhusalt ja rõõmsameelselt toimetamas meie väärikad – käiakse kokku, tehakse väljasõite ning sellesse ringi on haaratud kõik Setomaa valla nulgad. Nahtsipäeva pidamine, eakate peod, kontserdid, teatrisse käigud – siin annavad eakad noortele silmad ette. Eesti Vabariigi aastapäeva tähistamine ühes Setomaa ülemsootska vastuvõtuga Obinitsas toob kohale nii omi inimesi kui ka külalisi kaugemalt.

Setomaa pakub inspiratsiooni ja võimalust sündmuste korraldajatel neid plaane suurel hulgal teoks teha tänu erinevatele toetusprogrammidele.

Tuleval aastal valmivad Värska laululava ja Saatse välilava, mis loovad paremad võimalused kultuuritegijatele ja parendavad sündmuste visuaalset kvaliteeti.

Suur väljakutse on 2024. aasta, kui Tartu on koos Lõuna-Eestiga Euroopa kultuuripealinn. Milliste sündmuste kaudu saab Setomaa vald ennast siis nähtavaks teha, tuleb mõelda juba praegu.

Jane Vabarna, Aare Hõrn